شدت گرفتن اعتراضات به گرانی در ایران

شدت گرفتن اعتراضات به گرانی در ایران

بعد از آغاز برنامه‌ی موسوم به جراحی اقتصادی توسط حکومت ایران و افزایش افسارگسیخته‌ی تورم مردم معترض ایران بار دیگر خیابان‌ها را تسخیر کردند.

بعد از اعلام خبر جراحی اقتصادی و قطع یارانه‌‌های کالا‌های اساسی نرخ تورم و گرانی به صورت بی سابقه‌ای افزایش یافت که منتج به افزایش افسارگسیخته‌‌ی بهای کالاهای اساسی همچون نان، مرغ، تخم‌مرغ، روغن و ... شده است.

نرخ تورم طبق آمار رسمی در ایران بیش از ۴۰٪ است، اما نرخ واقعی تورم قطع به یقین بسی بیشتر از آن چیزی‌ست که اعلام می‌شود و تخمین زده می‌شود که آمار واقعی آن بالای ۶۰٪ باشد.

این شرایط منتج به افزایش شدید تورم و بهای اقلام خوراکی و باعث شکل‌گیری اعتراضات خیابانی مردم جان به لب رسیده در استان خوزستان و تسری‌اش به دیگر نقاط ایران شده است، حال اینکه اعتراضات سازمان یافته‌ی صنفی کارگران، معلمان، بازنشستگان و ... در دیگر شهر‌های ایران همچنان ادامه دارد.

از شعارهایی که در خیابان‌ها سر داده می‌شود می‌توان به مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر رئیسی و مرگ بر گرانی اشاره کرد.

اولین واکنش حکومتی در برابر اعتراضات به حق مردم نیز هم مانند گذشته چیزی جز سرکوب و اعمال فشار بر معترضان نیست، لازم به ذکر است که در چند روز گذشته حکومت ظلم گستر ایران در اقدامی پیشگیرانه برخی از اعضای کانون صنفی معلمان، سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی، کانون نویسندگان، مترجمین، فعالین اجتماعی، دانشجویان و به طور کلی هر کسی که باعث ایجاد کوچکترین هراسی در دل طبقه‌ی حاکم می‌شود را دستگیر کرده است. از بین دستگیرشدگان می‌توان به کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، رضا شهابی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، رسول بداقی، فیروزه خسروانی و مینا کشاورز اشاره کرد.

فشار و سرکوب حداکثری سیاست همیشگی رژیم حاکم در مقابل اعتراضات مردم ایران بوده است اما نباید فراموش کرد که این قبیل اقدامات به طول تاریخ در هیچ جغرافیایی بر پیکار بحق مردم ظلم دیده پایان نداده است.

ما خواهان آزادی تمامی فعالین چپ، انقلابی و سندیکایی هستیم.

ما خواهان آزادی حق سازماندهی و دیگر حقوق اولیه‌ی سیاسی هستیم.

ما در کنار طبقه‌ی کارگر و زحمتکش ایران خواهیم بود.